Δημοσιεύθηκε την

Recycling (Ανακύκλωση)

Τμήματα Ε1 – Ε2 – Ε3

Στα πλαίσια του Unit 5 Ready for Action οι μαθητές/τριες των 3 τμημάτων συζήτησαν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας και αποφάσισαν να πραγματοποιήσουν μια δράση ανακύκλωσης στο σχολείο μας.

1ο βήμα: Έμαθαν τι υλικά (paper, glass, plastic, aluminium) και ποιες συσκευασίες μπορούν να ανακυκλωθούν (boxes, bottles, cartons, bags etc)

2ο βήμα: Συγκέντρωσαν στις τάξεις τους συσκευασίες που έφεραν από το σπίτι τους.

3ο βήμα: Τοποθέτησαν μπαταρίες και πλαστικά καπάκια στους ειδικούς κάδους που υπάρχουν στο ισόγειο του Σχολείου. Έριξαν τις ανακυκλώσιμες συσκευασίες στους κάδους ανακύκλωσης που υπάρχουν έξω από το Σχολείο.

4ο βήμα: Οι μαθητές επιβραβεύτηκαν για τη δράση τους παίρνοντας ένα αναμνηστικό έπαινο.