Δημοσιεύθηκε την

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας

Γιορτάσαμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης στο σχολείο μας! Οι μαθητές ήρθαν στο σχολείο μασκαρεμένοι και κεφάτοι και η γιορτή ξεκίνησε με μουσική και σοκολατοπόλεμο με επίσκεψη άρματος του Δήμου Πατρέων! Στη συνέχεια είχαμε μουσική από τα ηχεία του σχολείου και χορό. Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας ήρθαν από νωρίς και έψησαν σουβλάκια για όλους, φέρνοντας όλα τα απαραίτητα υλικά και εξοπλισμό. Και βέβαια κέρασαν τα παιδιά!

Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής , τα παιδιά χόρεψαν το “Γαϊτανάκι”. Χορός που χορεύεται την περίοδο του καρναβαλιού. Το γαϊτανάκι αποτελεί παραδοσιακή γιορτή αιώνων, αγροτικών κυρίως περιοχών, συμβολίζοντας το πνεύμα της συναδέλφωσης, της αγάπης και της ομόνοιας.

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και ευχόμαστε και του χρόνου!