Δημοσιεύθηκε την

“Ενδοσχολικλη Βία”-Που οφείλεται, πως προλαμβάνεται;

Στις 22.04.24 το απόγευμα, ο κ. Βασίλης Πασσάς, Γιατρός, Διδάκτωρ Παν/μίου Αθηνών, Ιδρυτής και Επιστημονικός Υπεύθυνος Κέντρου “ΠΡΟΤΑΣΗ – Κίνηση για έναν άλλο τρόπο ζωής”, Γραμματέας Δ.Σ. Κέντρου Πρόληψης “ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ”, μας μίλησε για το που οφείλεται η ενδοσχολική βία, αν αυξήθηκε ή αν μειώθηκε τα τελευταία χρόνια και πως μπορούμε να την προλάβουμε. Επίσης, μας ενημέρωσε για το τι μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να επουλώσουμε τραύματα των θυτών αλλά και των θυμάτων αυτής της βίας.
Στόχος της συνάντησης αυτής ήταν η κατανόηση της ανάγκης συνεργασίας μεταξύ των δύο σημαντικότερων παραγόντων της ζωής ενός μικρού παιδιού, της οικογένειας και του σχολείου του, το πλαίσιο και οι διαστάσεις αυτής της συνεργασίας, και, κυρίως, η αντιμετώπιση των όποιων περιστατικών δυσχεραίνουν αυτή τη σχέση, η οποία μπορεί και πρέπει να διέπεται από ειλικρινή διάθεση, αποδοχή κι εμπιστοσύνη….