Δημοσιεύθηκε την

Εορτασμός επετείου 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22.03.2024 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή στο πλαίσιο της επετείου για την 25η Μαρτίου 1821. Γονείς & κηδεμόνες και μαθητές, συγκεντρώθηκαν στο χώρο εκδηλώσεων όπου έγινε η παράδοση της σημαίας.

Τη γιορτή ανέλαβαν να οργανώσουν και να παρουσιάσουν οι μαθητές της ΣΤ τάξης με τους δασκάλους τους. Μέσα από κείμενα, ποιήματα, εικόνες και σκετς προβλήθηκαν χαρακτηριστικά στοιχεία της ελληνικής επανάστασης, όπως ήταν η Φιλική Εταιρεία, το παιδομάζωμα, οι γυναίκες που θυσιάστηκαν για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού, οι κλέφτες και αρματολοί καθώς και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.

Τη γιορτή εμπλούτισαν για άλλη μια φορά τα όμορφα σκηνικά, τα διαχρονικά τραγούδια και φυσικά οι  υπέροχοι χοροί. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους συντελεστές της παράστασης, τα παιδιά, την κ. Σοφιανοπούλου Β., την κ. Πολυδώρου Μ., την κ. Ζαβογιάννη Χ. και την κ. Κιέκκα Λ.