Δημοσιεύθηκε την

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Η Στ τάξη την 1/4/2024 επισκέφτηκε τη Βουλή των Ελλήνων.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καθίσουν στα έδρανα της ολομέλειας και να ενημερωθούν για την οργάνωση και τη λειτουργία του ελληνικού κοινοβουλίου. Παράλληλα έμαθαν για την ιστορία του επιβλητικού κτιρίου που συνδέεται άμεσα με την ιστορία του σύγχρονου ελληνικού κράτους .

Έπειτα περιηγήθηκαν στην έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία» η οποία αξιοποιεί τεκμήρια υψηλής ιστορικής και καλλιτεχνικής αξίας, προκειμένου να ανασυνθέσει νοηματικά και συγκινησιακά το υπέρτατο αγαθό της Επανάστασης του 1821, την Ελευθερία.

Οι μαθητές θαύμασαν την Ζωοφόρο της Επανάστασης όπου αναπαρίστανται πολεμικά επεισόδια και πολιτικές –διπλωματικές εξελίξεις που καθόρισαν τον Αγώνα της Ανεξαρτησίας, από την κήρυξή του έως και την άφιξη του Όθωνα.

Με το τέλος της ξενάγησης οι μαθητές επισκέφθηκαν τον Εθνικό Κήπο, ο οποίος αποτελεί μία όαση μέσα στην μεγαλούπολη των Αθηνών. Περιηγήθηκαν στα μονοπάτια, είδαν τα ζώα και θαύμασαν την λιμνούλα με τις πάπιες.