Δημοσιεύθηκε την

“Ενδοσχολικλη Βία”-Που οφείλεται, πως προλαμβάνεται;

Στις 22.04.24 το απόγευμα, ο κ. Βασίλης Πασσάς, Γιατρός, Διδάκτωρ Παν/μίου Αθηνών, Ιδρυτής και Επιστημονικός Υπεύθυνος Κέντρου “ΠΡΟΤΑΣΗ – Κίνηση για έναν άλλο τρόπο ζωής”, Γραμματέας Δ.Σ. Κέντρου Πρόληψης “ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ”, μας μίλησε για το που οφείλεται η ενδοσχολική βία, αν αυξήθηκε ή αν μειώθηκε τα τελευταία χρόνια και πως μπορούμε να την προλάβουμε. Επίσης, μας ενημέρωσε για το τι μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να επουλώσουμε τραύματα των θυτών αλλά και των θυμάτων αυτής της βίας.
Στόχος της συνάντησης αυτής ήταν η κατανόηση της ανάγκης συνεργασίας μεταξύ των δύο σημαντικότερων παραγόντων της ζωής ενός μικρού παιδιού, της οικογένειας και του σχολείου του, το πλαίσιο και οι διαστάσεις αυτής της συνεργασίας, και, κυρίως, η αντιμετώπιση των όποιων περιστατικών δυσχεραίνουν αυτή τη σχέση, η οποία μπορεί και πρέπει να διέπεται από ειλικρινή διάθεση, αποδοχή κι εμπιστοσύνη….

Δημοσιεύθηκε την

Αγκαλιάζοντας τη Διαφορετικότητα: Η Πρόληψη του Εκφοβισμού και της Βίας στο Δημοτικό Σχολείο

Το δημοτικό σχολείο είναι ένας χώρος όπου συναντιούνται παιδιά από διαφορετικές κοινωνικές, πολιτισμικές και οικονομικές προελεύσεις. Αυτή η ποικιλία είναι πηγή εμπλουτισμού, αλλά μπορεί επίσης να προκαλέσει συγκρούσεις και προκαταλήψεις. Η διαχείριση της διαφορετικότητας είναι κρίσιμης σημασίας για την πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας στο σχολικό περιβάλλον.

Η πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας απαιτεί πρώτα απ’ όλα μια προσέγγιση που ενισχύει την ενσυνειδητότητα και τον σεβασμό προς τη διαφορετικότητα. Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να διδάσκονται και να ενδυναμώνονται να αντιμετωπίζουν τις προκαταλήψεις και τις διακρίσεις με στόχο τη δημιουργία ενός περιβάλλοντος που αναγνωρίζει και αξιοποιεί την ποικιλία.

Ένα καίριο βήμα στην πρόληψη του εκφοβισμού είναι η εκπαίδευση των μαθητών. Μέσω εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων που προωθούν την ανοχή, την κατανόηση και τον σεβασμό προς τις διαφορετικότητες, τα παιδιά μπορούν να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Σημαντικό είναι επίσης η δημιουργία ενός κλίματος ασφάλειας και εμπιστοσύνης στο σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές πρέπει να γνωρίζουν ότι έχουν υποστήριξη από τους εκπαιδευτικούς και τους συμμαθητές τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Τέλος, η ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών, γονέων και κοινότητας είναι κρίσιμη. Μέσω συνεργατικών προσπαθειών, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον που προάγει την αμοιβαία σεβασμό και την ανοχή.

Συνοψίζοντας, η πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας στο δημοτικό σχολείο απαιτεί μια ολοκληρωμένη προσέγγιση που εστιάζει στην ενίσχυση της ενσυνειδητότητας, την εκπαίδευση των μαθητών, τη δημιουργία ασφαλούς περιβάλλοντος και την ενίσχυση της συνεργασίας. Μόνον έτσι μπορούμε να δημιουργήσουμε μια κουλτούρα που αγκαλιάζει τη διαφορετικότητα και προάγει την ευημερία όλων των μαθητών.