Δημοσιεύθηκε την

Το νερό με μέτρο (Δ1)

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στη θεματική: Φροντίζω το περιβάλλον με τίτλο: «Το νερό με
μέτρο!», οι μαθητές του Δ1 τμήματος του σχολείου μας, δημιούργησαν ένα ενημερωτικό φυλλάδιο, με το οποίο
ενημέρωσαν τους συμμαθητές τους για τρόπους εξοικονόμησης του πόσιμου νερού.

Τρόποι εξοικονόμησης νερού

• Ελέγξτε για διαρροές .
  •  Αποφύγετε το μπάνιο σε μπανιέρα.
  • Προτιμήστε να κάνετε σύντομα ντους.
  • Ελαττώστε τη διάρκεια χρήσης του ντους.
  • Όταν βουρτσίζετε τα δόντια ή όσο διαρκεί το σαπούνισμα των χεριών, κλείστε την βρύση για να μην τρέχει άσκοπα το νερό.
  •  Χρησιμοποιήστε το πλυντήριο ρούχων, μόνο όταν φορτώνεται πλήρως .
  •  Προσπαθήστε να χρησιμοποιείτε το ίδιο ποτήρι για το πόσιμο νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας.
  •  Κατά το πλύσιμο των πιάτων με το χέρι, γεμίστε το νεροχύτη ή μία λεκάνη με νερό και το ανάλογο απορρυπαντικό.
  •  Χρησιμοποιήστε το πλυντήριο πιάτων, μόνο όταν γεμίσει πλήρως.
  •  Προτιμήστε να πλένετε τα φρούτα, τα χόρτα και τα λαχανικά σε μία λεκάνη νερό, αντί κάτω από συνεχώς ανοιχτή βρύση. Χρησιμοποιήστε μετά το ίδιο νερό για να ποτίσετε τα φυτά στις γλάστρες ή τον κήπο σας.
  • Μην ποτίζετε υπερβολικά τον κήπο σας.
  • Ποτίζετε τον κήπο σας νωρίς το πρωί, όταν η θερμοκρασία και η ταχύτητα του αέρα είναι χαμηλότερες. Αυτό μειώνει τις απώλειες νερού από την εξάτμιση.
  • Επιλέξετε φυτά τα οποία είναι ανθεκτικά στις ιδιαίτερες κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής σας,ώστε να χρειάζονται λίγο νερό για πότισμα .
  • Αποφύγετε να φυτέψετε γκαζόν γιατί έχει μεγάλες ανάγκες σε νερό.
  • Για τον καθαρισμό της αυλής σας χρησιμοποιήστε σκούπα, αντί για τρεχούμενο νερό.
  • Για το πλύσιμο του αυτοκινήτου σαπουνίστε το και ξεπλύνετέ το με έναν κουβά νερό και ποτέ με το λάστιχο.
  • Αποφύγετε την εγκατάσταση των διακοσμητικών κατασκευών, όπου χρησιμοποιείται νερό, π.χ. τα συντριβάνια, εκτός αν το νερό ανακυκλώνεται.