Δημοσιεύθηκε την

Ανακοίνωση για εγγραφή μαθητών στα Πειραματικά Γυμνάσια 2022-2023

Αγαπητοί γονείς της ΣΤ’ τάξης,

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με το αριθ. 28548 / Δ6 / 14–3–2022 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.,η ηλεκτρονική πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσιαγια το σχολικό έτος 2022–2023 έχει ενεργοποιηθεί και θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι και την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 και ώρα 15:00΄.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες καλούνται να υποβάλλουν ηλεκτρονικά τη σχετική αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης https://www.gov.gr(στην ηλεκτρονική διαδρομή: Εκπαίδευση / Εγγραφή σε σχολείο / Εγγραφή σε Πρότυπο/Πειραματικό Σχολείο) και στη συνέχεια με τους προσωπικούς κωδικούς taxisnetπροβαίνουν στη συμπλήρωση της προσωπικής αίτησης για το παιδί τους…

Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να βρει τα παραπάνω σχετικά έγγραφα στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. και να καταθέσει αίτηση για φοίτηση μαθητή/τριας σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο μέσω ηλεκτρονικού συνδέσμου που παραπέμπει στη σχετική πλατφόρμα:

Επισημαίνεται ότι η υποβολή αίτησης σε ένα Πρότυπο Γυμνάσιο δεν αποκλείει την ταυτόχρονη υποβολή σχετικής αίτησης και για ένα Πειραματικό Γυμνάσιο της ίδιας περιοχής.

Η εισαγωγή των μαθητών σε κενές θέσεις (37 μαθητές/τριες) στην Α΄ τάξη του ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝγια το σχολικό έτος 2022–2023 (ταχυδρομική δ/νση: Σολωμού & Μαγούλας – Πανεπιστημιούπολη, Κάτω Καστρίτσι– Πάτρα, τηλέφωνο: 2610431950) θα πραγματοποιηθεί μετά από κλήρωση, που θα διεξαχθεί ηλεκτρονικά την Παρασκευή 06 Μαΐου 2022.

Η εισαγωγή των μαθητών σε κενές θέσεις (64 μαθητές/τριες) στην Α΄ τάξη του ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ για το σχολικό έτος 2022–2023 θα πραγματοποιηθεί μετά από διενέργεια εξετάσεων, με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων (ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής, σχετικών με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών), που θα διεξαχθεί το Σάββατο 07 Μαΐου 2022στον χώρο του ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ (ταχυδρομική δ/νση: Άθω &Αξαρλιάν 1, Άγιος Ιωάννης Λάγγουρα – Πάτρα, τηλέφωνο: 2610338717).